Jeden lek, wiele zastosowań

Agnieszka Gotówka

Każda, nawet najmniejsza rana to wrota dla chorobotwórczych bakterii, które tylko czekają, by móc doprowadzić do zakażenia. Organizm ma co prawda doskonale działający system obrony, jednak w wielu przypadkach nie obejdzie się bez naszej ingerencji. W przypadku zranienia się, nawet tego drobnego, specjaliści zalecają sięgnięcie po specjalistyczny preparat dezynfekujący. Czym takowy powinien się wyróżniać? I dlaczego to właśnie Oktaseptal stanowi odpowiedni wybór?

Na przestrzeni wieków medycyna poznała całe mnóstwo środków odkażających. Rolę tę pełniła m.in. jodyna, spirytus salicylowy czy woda utleniona. Współczesne badania nad tymi substancjami ujawniły jednak, że ich działanie nie zawsze jest skuteczne, a wręcz przeciwnie: źle stosowane lub używane do dezynfekcji głębokich ran mogą przynieść więcej szkody niż pożytku (np. prowadzą do uszkodzenia okolicznych tkanek).

Naukowcy zgodnie uznali, że istnieje pilna potrzeba stworzenia preparatów działających wielotorowo – niszczących bakterie, wirusy i grzyby – i jednocześnie bezpiecznie, które można stosować u dzieci, dorosłych i osób starszych. Takich jak Oktaseptal – produkt leczniczy dostępny w aptece bez recepty.

Uniwersalny pomocnik

Oktaseptal zawiera dichlorowodorek oktenidyny oraz fenoksyetanol. Pierwsza z tych substancji działa na powierzchni skóry i rany, druga natomiast uzupełnia jej zakres i przenika do głębszych warstw i błon śluzowych.

Oktaseptal stosuje się do odkażania drobnych skaleczeń i ran, jak również dezynfekcji jamy ustnej, np. przy aftach. Produkt ten sprawdza się też w leczeniu drobnych ran oparzeniowych, owrzodzeń oraz pielęgnacji szwów pooperacyjnych. Dobrze jest go mieć również przed porodem – przyda się nie tylko do przemywania krocza po jego nacięciu czy rany po cesarskim cięciu, ale też w pielęgnacji kikuta pępowinowego u noworodka.

Oktaseptal jest bezpieczny dla osób w różnym wieku (można go stosować już u noworodków). Nie podrażnia skóry, a jego aplikacja nie powoduje nieprzyjemnych objawów, takich jak szczypanie czy pieczenie. Nie pozostawia też przebarwień na skórze. Można go stosować wielokrotnie, nawet kilkanaście razy dziennie.

Jak stosować środek dezynfekujący?

Najczęściej środek antyseptyczny stosuje się poprzez nasączony nim jałowy gazik (pamiętajcie, by przemywać ranę od środka na zewnątrz, nie odwrotnie). Preparat działa natychmiast, zachowując swoje właściwości na skórze i błonach śluzowych przez co najmniej godzinę. Oktaseptal występuje w postaci aerozolu, co dodatkowo ułatwia jego aplikację. Stosuje się go codziennie aż do momentu, gdy rana się zagoi.

Można nim również płukać jamę ustną. Oktaseptal pomaga zminimalizować stan zapalny w jej obrębie oraz usunąć afty. Trzeba jednak uważać, by nie połknąć płynu.

Oktaseptal może być też wykorzystywany do leczenia grzybicy skóry lub międzypalcowej u stóp. Lek rozpyla się na zmienione chorobowo miejsce przez dwa tygodnie, dwa razy dziennie.

Należy pamiętać, by antyseptyk nie dostał się do oczu, bo może wywołać ich podrażnienie. W takim przypadku trzeba niezwłocznie przemyć oczy dużą ilością wody. Nie wolno go również wlewać do ucha.

Niezastąpiony w podróży

Pamiętajmy też, by znaleźć miejsce dla środka dezynfekującego w podróżnej apteczce. Przetarcia, drobne skaleczenia, oparzenia – to właśnie te urazy powstają najczęściej w trakcie urlopu. W ich przypadku samo naklejenie plastra nie wystarczy, zwłaszcza jeśli rana jest zabrudzona, np. ziemią lub piaskiem. Mając pod ręką Oktaseptal, będziemy w stanie szybko ją oczyścić.