Z czego powinna składać się podróżna apteczka?
Niezależnie od tego, czy wybierasz się na urlop nad polskie morze, czy daleko za granicę, apteczka powinna stanowić nieodłączną część twojego bagażu. Zobacz, co najlepiej do niej spakować, by – w razie nagłej potrzeby – zareagować tak jak należy.
Oczywiście w wakacje nikt nie planuje chorować, jednak warto być przygotowanym na każdą ewentualność. W momencie kryzysu lepiej nie tracić czasu na poszukiwanie apteki, zwłaszcza jeśli jesteśmy poza granicami naszego kraju, gdzie leki są droższe, a nierzadko dostępne wyłącznie na receptę.
Nie chodzi rzecz jasna o to, by zabierać ze sobą całą tablicę Mendelejewa. Warto jednak być gotowym na różne losowe zdarzenia. Co powinno znaleźć się w urlopowej apteczce? Odpowiadamy poniżej.
Jak skompletować apteczkę podróżną?
Do niewielkich rozmiarów apteczki (najlepiej, by zmieściła się do plecaka) włóż preparaty, których działanie już znasz i których może w razie potrzeby użyć cała rodzina (w tym małe dzieci). Pamiętaj przede wszystkim o takich preparatach jak:
- środki przeciwbólowe (paracetamol lub ibuprofen) – przydadzą się, kiedy pojawi się ból głowy lub doznamy jakiegoś urazu; działają też przeciwgorączkowo,
- elektrolity i probiotyki – potrzebne w razie biegunki lub wymiotów,
- preparaty na zapalenie pęcherza, np. z furaginą w składzie (zwłaszcza jeśli naszym problemem są nawracające ZUM)
- sól fizjologiczna (2-3 ampułki; przydadzą się, by usunąć ciało obce z oka lub przemyć niewielką ranę),
- leki przeciwbiegunkowe,
- repelenty i preparaty na ukąszenia/użądlenia owadów,
- środki opatrunkowe (m.in. kompresy jałowe, gaza opatrunkowa, bandaż),
- środek dezynfekujący, np. Oktaseptal, który działa antyseptycznie i jest odpowiedni do dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz leczenia leczeniu drobnych ran oparzeniowych i owrzodzeniowych, a także dezynfekcji jamy ustnej (afty, podrażnienia).
W czasie wyjazdu przydadzą się również:
- krem z filtrem przeciwsłonecznym,
- chusteczki nawilżane (i to nie tylko wtedy, gdy podróżują z nami dzieci),
- żel antybakteryjny bez użycia wody,
- woda termalna i woda morska do oczyszczania nosa.
Zabierz ze sobą też odpowiednią ilość leków przyjmowanych na stałe: na kilka dni przed wyjazdem upewnij się, że masz ich odpowiedni zapas, by w razie potrzeby zdążyć zgłosić się po receptę i je wykupić. Sprawdź też, w jakich warunkach muszą być przechowane (może się okazać, że na czas podróży potrzebna będzie torba termoizolacyjna).
Zrób to z głową
Pamiętaj, że nie musisz zabierać całych opakowań – blister leku powinien wystarczyć. Jeśli chodzi o produkty w formie płynnej, najlepiej kupić małe opakowanie. Wspomniany Oktaseptal można nabyć w opakowaniach 30 ml, 60 ml i 250 ml. Jest to lek niezwykle wydajny i wygodny w użyciu (aerozol). Można go używać od 1. dnia życia i ma szereg zastosowań: działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Przyda ci się nie tylko podczas wyjazdu (wiadomo, odpukać), ale również w domowej apteczce.
O czym jeszcze pamiętać przed wyjazdem na urlop?
W czasie wakacji może się zdarzyć, że będziesz potrzebować pomocy medycznej. Stąd jeśli wybierasz się za granicę, upewnij się, że masz ważną kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia do bezpłatnego leczenia w krajach Unii Europejskiej. Pamiętaj, że każdy – również dziecko – musi posiadać osobny dokument (nie ma jednej wspólnej karty dla całej rodziny).
Najlepiej zabierz też ze sobą książeczkę zdrowia dziecka z kartą szczepień i rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Dobrze, byś miał przy sobie również numer do zaufanego pediatry, który w razie potrzeby udzieli ci zdalnego wsparcia.
Pamiętaj, że apteczka podróżna powinna być mała i odpowiednio skompletowana. Nie chodzi o to, by spakować ją na dno walizki i o niej zapomnieć. Dla bezpieczeństwa warto mieć ją zawsze przy sobie, zwłaszcza jeśli wyrusza się w góry, na spływ kajakowy czy całodniowe zwiedzanie. Mając apteczkę w plecaku, będziesz mógł działać od razu, kiedy zajdzie taka potrzeba.